Kultūrvēsture

Vides objekts "Gaiss"

vides objekts gaiss 092019 Valters KanepeVides objekts „Gaiss” – simbolisks vēja zvanu koks, kas reaģējot uz gaisa kustību, ar vēja stabulēm rada mūziku. Arhitekta Didža Jaunzema veidotais vides objekts atrodas Balvu pilsētas parkā un tika atklāts 2017. gada 5. augustā.

Lasīt tālāk...

Bēržu katoļu baznīca

Baznīca uzcelta 1851.gadā. Tā ir celtne romāņu stilā ar masīviem mūriem un diviem torņiem, kuros ir trīs zvani. Apkārt baznīcai ir dārzs, ko ieslēdz žogs ar augsta akmens mūra pamatu.

Lasīt tālāk...

Tilžas katoļu baznīca

Baznīca celta no  1921.- 1922. gadam. Baznīcai ir divi smaili koka torņi.  Tā ir viena no lielākajām koka baznīcām Latvijā. 1935.gadā baznīca ieguva savu lielo zvanu, kuru izgatavoja Liepājā, bet 1940.gadā baznīcai tika iegādātas ērģeles.

Lasīt tālāk...

Tilžas luterāņu baznīca

1926.gada oktobrī prāvests K.Irbe iesvētīja jaunās baznīcas pamatakmeni. Tajā pašā rudenī visai baznīcai iemūrēja pamatu. Baznīcu iesvētīja arhibīskaps Teodors Grīnbergs 1930.gada oktobrī.

Lasīt tālāk...

Piemineklis Abrenes apriņķa komunistiskā genocīda upuru piemiņai

Pieminekli Balvu pilsētas centrā atklāja 2006.gada 23.augustā. Tēlnieka Matiasa Jansona Latvijas kontūru formā veidotais akmens simbolizē sāpju ceļa sašķelto zemi. Otrais simboliskais šķēlums simbolizē no Latvijas atšķelto Abreni un sešus pagastus. Uz pieminekļa plāksnes rakstīts „Vienīgais svētums uz zemes – dzīvība”. 

Lasīt tālāk...

Vides objekts "Sadraudzības pilsētas"

vides objekts pilsetas2013.gada maijā Balvos, pilsētas centrālajā daļā tika atklāts vides objekts "Sadraudzības pilsētas", kura norādēs redzami pašvaldības starptautisko sadarbības partneru nosaukumi -  pilsētas un pašvaldības un attālumi no Balviem līdz tām.

Lasīt tālāk...

Strūklaka "Plaukstošā ūdensroze"

"Ūdensroze" viskrāšņāk uzzied tieši naktīs!

Strūklakas izskata idejas autors- mākslinieks Ivars Vecāns. Tehnoloģiskais risinājums idejas īstenošanai un strūklakas projekts izstrādāts kompānijā "Akvedukts", strūklakas izgatavošanai izmantotas Vācijas rūpnīcas "OASE" profesionālās strūklaku iekārtas.

Lasīt tālāk...

Balvu Ev. Luteriskā baznīca

Baznīcas pamatakmens iesvētīts 1914. gadā. Uzsākot īstas mūra baznīcas celtniecību, katrs draudzes loceklis apņēmās maksāt zināmu summu un katrs saimnieks piegādāt noteiktu daudzumu laukakmeņu. Darbu vadību uzņēmās toreizējais mācītājs Kārlis Irbe. Baznīcas zvans, kurš sver 530 kg, izliets Vācijā.

Tālrunis: 29638005
 Adrese: Bērzpils iela 17, Balvi
GPS: 57.1282173, 27.2674584

  Vairāk informācijas:  www.balvubaznica.lv un Facebook.com/balvuevlutdraudze/balvuevlutdraudze/

Balvu Romas katoļu baznīca

Tā saista ne tikai ar savu ievērojamo mūžu – vairāk kā 200 gadi, bet arī ar īpatnējo arhitektonisko veidolu. Baznīca atjaunota 2004.gadā.

Prāvests Šimanovskis, ar kura gādību tika uzsākta celtniecība, uz laiku esot aizbraucis no Balviem, bet, kad atgriezies, baznīca bijusi jau uzbūvēta pēc pareizticīgo parauga – tikai ar vidējo kupolu. Divi torņi baznīcas priekšā piebūvēti vēlāk.

Tālrunis: 64521375
Adrese: Baznīcas iela 3, Balvi

GPS: 57.1337208, 27.2718618

Piemineklis Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem

Piemineklis Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem, tautā saukts “Staņislavs”, pirmoreiz tika uzstādīts 1938. gada 14.augustā. Balvu puses ļaudīm “Staņislavs” kļuvis par brīvības simbolu, kas pulcē balvēniešus gan valsts svētkos, gan piemiņas brīžos.

1938. gadā partizāna tēlu bronzā veidoja tēlnieks Kārlis Jansons. Divas reizes, Padomju karaspēkam ienākot pilsētā , piemineklis tika gāzts – 1940. un 1944. gadā. Un tikai pēc gariem gadiem – 1993. gada 11. novembrī “Sargājošais partizāns” atgriezās savā vietā, lai godinātu dažādu gadu brīvības cīnītāju piemiņu. Atjaunotā pieminekļa veidotāji – I.Folkmanis un A. Jansons – K.Jansona dēls.

Lasīt tālāk...

Balvu muižas apbūve, parks un Lāča dārzs

balvu muiza 08 2020Muižas pils celta 18.gs. beigās, divas reizes nodegusi, atjaunojot ievērojami pārbūvēta un piemērota skolas vajadzībām. Pils ēka ezera krastā piesaista gan iebraucēju, gan pašu balvēniešu uzmanību.

Lasīt tālāk...